Ubuntu Suomen keskustelualueet
Muut alueet => Muut käyttöjärjestelmät ja Linux-jakelut => Aiheen aloitti: Hertsi - 30.06.08 - klo:16.12
-
Nyt kun olen kokeillut Ubuntua (the best), Fedoraa (Pelit jämähtää) ja Debiania (Ei vastannut odotuksia) rupesin miettimään entäs openSUSE? En ole ikinä tuota käyttänyt joten tahtoisin vastaukset muutamaan kysymykseen:
Voiko sen asentaa Windowsilla niin kuin jonkun ohjelman? (Ubuntu asennettuna läppärissä niin että Windows pitää sitä 4gb kokoisena ohjelmana.)
Onko siinä jotain mitä Ubuntusta puuttuu?
Muita tärkeitä tietoja ennen asenusta?
Kiitos neuvoista! :)
-
en ole varma saako sitä asennettua Windowsiin, mutta Virtualboxissa ajaminen ei ole tuottanut ongelmia itsellä, onko siinä jotain mitä Ubuntussa ei? Ainakin (minun mielestäni-) selkeämpi graafinen paketinhallinta (joskaan ei käytännöllisin), ja kaikki ylläpidolliset tehtävät on niputettu KDE:n puolella samaan tapaan kuin Wintöötissä, samoin löytyy Oma tietokone, josta löytyy paljon perustietoa asennetusta järjestelmästä, näin ainakin KDE:n 3.5.8 version kohdalla oli.
-
kuinka sitten saan sen asennettua Windowsin rinnalle? En halua asentaa Windows xpers... siis xp:tä uudestaan ja sillä on koko kiintolevy vallassaan.
-
No voit ainakin alustavasti kokeilla vaikka virtualboxilla. Silloin ei tarvitse tehdä osiointia lainkaan.
http://www.virtualbox.org/
Voit ainakin kokeilla miltä distro tuntuu ja jos vaikuttaa hyvältä, niin pienennät windowsin osiota ja asennat tyhjään tilaan linuxin.
-
kuinka sitten saan sen asennettua Windowsin rinnalle? En halua asentaa Windows xpers... siis xp:tä uudestaan ja sillä on koko kiintolevy vallassaan.
Perinteisestihän tuo tehdään niin, että defragmentoidaan XP:n hallitsema kovalevy. Sen jälkeen asennusohjelmalla kutistetaan XP:n osaa ja luodaan uudet partitiot Linuxia varten. Ihan niin kuin Ubuntua asennettaessa.
Katso vaikka Ubuntun asennusohjeista (http://wiki.ubuntu-fi.org/Asentaminen?action=show&redirect=Asennusopas) pykälä 6. OpenSUSEn asennusohjeita kannattaa katsoa openSUSEn suomalaisesta wikistä täältä (http://opensuse.fi/Asennusopas_openSUSE_11.0).
Normaaliasennus toimii nopeammin kuin nuo erilaiset vippaskonstit.
-
mikä juttu tämä fedoralla pelien jämähtäminen on, asialle voi varmaan kyllä tehdä jotain, ei se ole mikään syy vaihtaa distroa.
Minulle SuSE ainakin KDE:llä hyppi aika pahasti silmille, toisaalta kukin tykkää mistä tykkää