Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Vaihtoehtoiset työpöytäympäristöt => Aiheen aloitti: Nico - 28.06.08 - klo:11.35
-
Teki mieli kokeilla KDE -työpöytää ihan koneelle asennettuna kun kokemusta vain tahmaavista live-CD jutuista. Asensin kubuntu-desktopin enkä tykännyt siitä joten poistin sen. Olisiko kannattanut kokeilla ennemin kde-core paketilla?
(sudo apt-get install kubuntu-desktop ja sudo aptitude purge kubuntu-desktop: noilla komennoilla pelasin).
Mutta nyt kun avaan tietokoneen niin Kubuntun nimi logoineen siihen ilmestyy ja käynnistyminen alkaa. Sen jälkeen tulee tuttu Ubuntun kirjautumis ikkuna. Ja kun annan käyttäjätunnuksen ja salasanan niin musta ruutu välähtää ja taas avautuu tuo kirjautumisikkuna ilman mitään virhe yms. ilmoituksia ja kun toisen kerran antaa salasanat niin Ubuntu käynnistyy?
Sammuttaessa kestää ennen kuin valintaikkuna ilmestyy ja useimmiten se ilmestyy vajavaisena, eli kuudesta vaihtoehdosta satunnaisesti vähintään kaksi puuttuu?
Mitenkähän nuo saisi korjattua?
-
Auttaisikohan
sudo apt-get --reinstall install ubuntu-desktop
Eli ubuntu-desktopin uudelleen asennus.
-
http://www.psychocats.net/ubuntu/puregnome
Tuolla tavalla poistetaan KDE kokonaan, ja pelkkä gnome tilalle...
Ja vastaavasti toisinpäin
http://www.psychocats.net/ubuntu/purekde
Ja tietenkin unohtamatta sitä kolmatta valtavaihtoehtoa
http://www.psychocats.net/ubuntu/purexfce
-
Kyllä tepsi tuon linkin alhaalla oleva helevetin pitkä komento
http://www.psychocats.net/ubuntu/puregnome
Lähti kyllä kaikki KDE kama, nekin ohjelmat jota olen käyttänyt, mutta piankos ne takas asentaa. Sitä ihmettelen, että miksi se poisti Opera -selaimenkin. Se harmittaa sillä kirjanmerkit ja kaikki varmasti katosi, vai löytyisikö niitä mistään?
Asensin Gnomenkin uudelleen, mutta silti se valikko temppuilee kun sulkee koneen. Kestää kauan ennen kuin se tulee ja osa valinnoista puuttuu. Joskus se taas tulee hetkessä ja on niin kuin pitää?
-
Sitä ihmettelen, että miksi se poisti Opera -selaimenkin. Se harmittaa sillä kirjanmerkit ja kaikki varmasti katosi, vai löytyisikö niitä mistään?
Opera käyttää Qt:tä, kuten myös KDE, vaikka ei sen pitäisi sitä selittää. Tuskin hävisivät, koska ne ovat kotihakemistossa (~/.opera) eikä niitä poisteta kun ohjelma poistetaan.
-
Opera käyttää Qt:tä, kuten myös KDE, vaikka ei sen pitäisi sitä selittää. Tuskin hävisivät, koska ne ovat kotihakemistossa (~/.opera) eikä niitä poisteta kun ohjelma poistetaan.
Asensin päätteeltä Operan uudelleen ja se ilmoitti jotain asentavansa aiemmin asentamattoman paketin. Kun avasin Operan niin siellä oli kaikki asetukseni ja kirjanmerkit. Hyvä niin.
Mutta uloskirjautuminen vielä takeltelee samoin kun kirjautuu sisään niin joutuu antamaan kaksi kertaa tunnuksen ja salasanan ja ensikerran jälkeen se ei herjaa mistään mitään antaa vain uudellen sisäänkirjautumis ikkunan?