Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Ohjelmointi, palvelimet ja muu edistyneempi käyttö => Aiheen aloitti: LinuxManne - 27.06.08 - klo:18.46

Otsikko: Kävijä laskuri netti sivuille, onko Java Applet typerä ratkaisu ??
Kirjoitti: LinuxManne - 27.06.08 - klo:18.46
Moi!

hallinnassa on netti osoite ja kotisivut,

koulutukseni ei sisällä netti ohjelmointia ollenkaan,
osaan ohjelmoida Javalla ja C++ kielillä auttavasti, mutta php ja Java script ovat tuntemattomia,

jotenka onko ratkaisuni typerä idea, laittaa Java Applet laskuriksi netti sivuille, onkohan se aivan liian raskas ??

entä mitenkä teillä muilla ??

minkälaisia laskureita te käytätte sivuillanne ??

[edit]
löytyiskös keneltäkään valmista ratkaisua grafiikkoineen ??

//----

kiitos,,


Otsikko: Vs: Kävijä laskuri netti sivuille, onko Java Applet typerä ratkaisu ??
Kirjoitti: Bysmyyr - 27.06.08 - klo:19.31
http://www.sitemeter.com/ en tunne enempää, sivuille saa infoa näkyviin.
googlen analytics jos haluaa itse tietoa.
Otsikko: Vs: Kävijä laskuri netti sivuille, onko Java Applet typerä ratkaisu ??
Kirjoitti: mgronber - 27.06.08 - klo:19.38
jotenka onko ratkaisuni typerä idea, laittaa Java Applet laskuriksi netti sivuille, onkohan se aivan liian raskas ??

En suosittele. Raskauden lisäksi tuo vaatii toimiakseen Javan ja se ei ole hyvä asia.

Muuten ongelmasi ratkaisu riippuu varsin pitkälle tarpeistasi. Mikä on laskurin funktio? Ketä sen on tarkoitus palvella ja millä tavalla? Onko sen ainoa tarkoitus antaa vierailijalle jonkinlainen kuva sivun/sivuston latausmääristä vai pitäisikö sen kerätä vierailuista myös muuta statistiikkaa?
Otsikko: Vs: Kävijä laskuri netti sivuille, onko Java Applet typerä ratkaisu ??
Kirjoitti: deeq - 27.06.08 - klo:20.50
Ei todellakaan mitään java härdellejä.

PHP laskureita on netti pullollaan (http://www.google.fi/search?hl=fi&q=php+online+counter&btnG=Google-haku&meta=) jotka saa sivuille ilman että osaa koodata, jos vaan englanti ymmärrät yhtään.

Helppo ratkasu on myös google analytics.
Otsikko: Vs: Kävijä laskuri netti sivuille, onko Java Applet typerä ratkaisu ??
Kirjoitti: MikkoJP - 27.06.08 - klo:22.26
Sitemeter käytössä.

Valmis koodipätkä lisätään sivulle näkyväksi laskuriksi, kirjautumalla sitemeteriin voi tsekata kävijämäärät, linkit, joista sivulle tultu, kauanko sivulla viivytty yms, katsoa maailmankartalta kävijöitä yms.

Otsikko: Vs: Kävijä laskuri netti sivuille, onko Java Applet typerä ratkaisu ??
Kirjoitti: mgronber - 28.06.08 - klo:15.12
Pitihän minunkin tehdä huvikseni oma äärimmäisen yksinkertainen ja pelkistetty laskuri, joka nykyisellään laskee sekä sivulatauksien että vierailijoiden määrän. Vierailijoiden määrä lasketaan siten että yhdestä IP-osoitteesta huomioidaan yhden päivän aikana vain yksi sivulataus. Tämä ei tietenkään ole tarkka menetelmä mutta antaa pelkkiin sivulatauksiin nähden huomattavasti paremman kuvan vierailuista.

Jokaisesta vierailusta tallennetaan IP-osoite ja aikaleima.

Käytetyt teknologiat ovat SSI, SQLite 3 ja bash.

Laskurin demo (http://verdmonto.dyndns.org/~marco/laskuri/)