Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: Eesaurus - 27.06.08 - klo:11.48
-
Lueskelin haulla löytyneitä vähän vastaavanlaisia tapauksia, ja kokeilinkin niissä annettuja vinkkejä, mutta ei vörkkinyt.
Homma meni niin, että olin juuri siirtynyt Linuxiin, ja yritin kopsata dvd -elokuvaa (ihan omaani) koneelle, ennenkuin olin rukannut systeemiä sallimaan moisen operaation. Eihän se onnistunutkaan, mutta joitakin tiedostoja levyltä ehti kuitenkin valua koneelle, ennenkuin tyssäsi tyystin.
No, poistin tiedostot roskikseen, mutta enpä saa niitä sieltä tyhjennettyä kirveelläkään. Oikeuksia ei anna vaihtaa, kun ohjeen mukaan kokeilin. Myöskään päätteellä roskiksen tyhjennys ei onnistu, ei edes sudo -käskyllä. Sikäli kun tein sen oikein...
???
-
Tarkennusta vähän. Siis tämän http://forum.ubuntu-fi.org/index.php?topic=12704.0 ja tämän http://forum.ubuntu-fi.org/index.php?topic=11579.0 ketjun muutamia ohjeita olen yritellyt, tuloksetta.
Kyseessä on kansio, joka sisältää kaksi alikansiota, joissa tiedostoja. Ei poistu kansiot, eikä niissä olevat yksittäiset tiedostot, eikä minkään oikeuksia myöskään pysty muuttamaan.
Eipä tuo iso ongelma käytännössä ole, jos ollenkaan... Windowsissa oli se vikasietotila, jossa sai joskus tehtyä jotain, mitä ei normitilassa pystynyt. Onko näissä mitään vastaavaa...?
-
Millaista komentoa yritit?
rm vaatii alikansioille -r vipusen, eli rekursiivinen.
-
Millaista komentoa yritit?
rm vaatii alikansioille -r vipusen, eli rekursiivinen.
Mm. näitä kokeilin: rm -r ~/.Trash/xxxxx
, samaa sudolla, sitten cd .Trash/ sudo chmod -R 777 xxxxx rm -r xxxxx
.
Ja tätä: rm -rf ~/.Trash/xxxxx
, sudolla ja ilman.
EDIT: Niin, jos yrittää muuttaa kansion oikeuksia, tulee tämä nootti: "Valitettavasti kohteen "xxxxx" oikeuksia ei voitu muuttaa: Taustajärjestelmä ei tue toimintoa"
-
hardyssa tuo roskakorin sijainti on muuttunut, se sijaitsee
~/.local/share/Trash hakemistossa
eli poisto komento olisi
rm -rf ~/.local/share/Trash/
-
hardyssa tuo roskakorin sijainti on muuttunut, se sijaitsee
~/.local/share/Trash hakemistossa
eli poisto komento olisi
rm -rf ~/.local/share/Trash/
Jeh, tuolla ei jytännyt, mutta heitin sudon eteen, niin jo lähti. Kiitosta taas!
EDIT: Eli tällä sudo rm -rf ~/.local/share/Trash/
toimii.