Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Laitealue => Aiheen aloitti: 7810 - 15.06.08 - klo:23.13

Otsikko: dymo labelwriter turbo
Kirjoitti: 7810 - 15.06.08 - klo:23.13
Terve mul olis kyseinen laite ,onko kellään kokemuksia ubuntussa että saakohan toimii ja jos niin miten tänks.
Otsikko: Vs: dymo labelwriter turbo
Kirjoitti: roki - 16.06.08 - klo:15.02
http://www.linuxprinting.org/printer_list.cgi?make=Dymo (http://www.linuxprinting.org/printer_list.cgi?make=Dymo)

Tukea siis jonkin verran löytyy. Siitä ei kyllä ole tietoa, miten tuo käytännössä laitetaan toimimaan. Helpoimmillaan saattaa toimia sillä kun tökkää piuhan kiinni.
Otsikko: Vs: dymo labelwriter turbo
Kirjoitti: perässähiihtäjä - 17.02.10 - klo:20.14
Saiko "7810" Dymonsa toimimaan? Itsellä sama homma.
Dymo on asennettu, sen ajuripaketti on löytynyt ja asennettu ja CUPS on asennettu mutta ongelmaksi on jäänyt seuraavanlainen tilanne: Tulostimissa Dymo löytyy mutta siinä on päällä keltainen kolmio. Printatessa tulee ilmoitus että "Stopping job becouse the scheduler could not execute a filter".
Tuo ongelma osoittaa tuonne CUPS alikansioon /filters/ jossa pitäisi olla "rastertodymo" filtteri mutta sieltä löytyy tosin "raster2dymolw"... Liekö tuossa ongelma... Miten selvitän sen?
Otsikko: Dymo labelwriter 400 (TOIMII!)
Kirjoitti: perässähiihtäjä - 19.02.10 - klo:17.28
 ;D

Ja loppujen lopuksi piti vain seurata ohjeita. Eli näitä:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=861781&highlight=raster2dymolw

Tuo ajuripaketti löytyy siis täältä:
http://download.dymo.com/Download%20Drivers/Linux/Download/dymo-cups-drivers-1.2.0.tar.gz

Sen kun purat ja alat seurata ohjeita.

Tämä Ubuntun kanssa puuhastelu on hyvin pitkälle Googelttamista ja (enimmäkseen) erehdyksen kautta oppimista, mutta se on toisaalta ihan palkitsevaa =)