Ubuntu Suomen keskustelualueet

Muut alueet => Muut käyttöjärjestelmät ja Linux-jakelut => Aiheen aloitti: jylppy-66 - 26.05.08 - klo:02.14

Otsikko: Fedora 9 live USB
Kirjoitti: jylppy-66 - 26.05.08 - klo:02.14
Morjens !

Ostin piruuttani Kingtonin 8 GB DataTraveller USB-tikun Fedora 9 USB - asennusta varten.

Toimin ohjeiden mukaan. Ja Perskules tämähän toimii. Siis kirjoitan parhaillaan sen usb-tikun
käyttiksellä. Ja kaikki muutokset/lisäykset mitä teen - tallentuu vain tähän USB-muistiin. (yum/yumex toimii).

Ei se aluksi helppoa ollut. Yritin asentaa ensin USB-muistin vakiotiedostojärjestelmään. Vfat 32 bit. Ei tapahtunut mitään
muutakuin "Boot error". Sehän selitti paljon. Pari kertaa eri tavoilla kikkailemalla luovutin ja formatoin gparted -ohjelmalla
ext3 -muotoon. Ja aloitin alusta. Testi-ohjelma käyntiin - ja VOLAA - toimii.

Muutama kikka siinä tietty vielä on ja autan tarvittaessa.

Alla linkit ohjeisiin ja kommenntini:

windows käyttäjille:

http://lifehacker.com/391067/fedora-9-puts-your-desktop-on-a-usb-drive

Täydelliset ohjeet:

http://fedoraproject.org/wiki/FedoraLiveCD/USBHowTo

Tuon mukaan tein:

http://docs.fedoraproject.org/release-notes/f9/fi/sn-Live.html

Komennossa:

livecd-iso-to-disk --overlay-size-mb 512 /path/to/live.iso /dev/sdb1

(sdb1 on siis usb-muistisi. Voi olla myös sdc1....)

Tuon koon 512 muutin koko muistin kokoiseksi.

Ainiin. Gparted ohjelma osaa hallita lippuja - minulla laittoi heti boot lipun päälle. (En muista qpartedista).

T:Jyri

Ps. Yritin ja päivitinkin kernelin. Mutta uutta en vielä ole saanut käyttöön. Pitäisi yrittää kääntää pari ohjelmaa.
Kokemusta vasta pari kolme päivää. Grub puuttuu. Tutkinassa.



Otsikko: Vs: Fedora 9 live USB
Kirjoitti: muep - 26.05.08 - klo:19.37
Minäkin olen noita Fedoran USB-asennuksia nyt käyttänyt aika paljon. Asennusmedianakin ne kun ovat hyvin käteviä. Tuommoista asetukset tallentavaa tikkua en tosin ole tehnyt, gigan tikulle kun ei kovin isoa overlay-tiedostoa mahdu, ja epäilyttää, mitä sen tilan loppuessa sitten tapahtuu.

Kahtakin tikkua silti kannan yleensä mukana, Fedoran KDE- ja Gnome -liveversioille siis omat tikkunsa. Ja molemmat ihan vfat-asennuksena. Hyvin ovat silläkin toimineet.