Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Laitealue => Aiheen aloitti: salai - 06.05.08 - klo:11.19

Otsikko: Bluez-utils rikki Hardyssa
Kirjoitti: salai - 06.05.08 - klo:11.19
Olen eilisestä lähtien yrittänyt lähettää kuvia Nokian 6630:sta Hardyyn bluetoothin avulla onnistumatta siinä - toisin päin ei ollut mitään ongelmia.

Viimein löysin launchpadista bugin Cannot recieve files using bluetooth (https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/obex-data-server/+bug/211252), josta kävi ilmi, että bluez-utils (vastaanottopuoli) on Hardyssa rikki. Ongelman pystyy kiertämään poistamalla bluez-utils paketin ja asentamalla sen tuolta: bluez-utils_3.30-3_i386.deb (http://packages.debian.org/fi/sid/i386/bluez-utils/download).

Miksiköhän tuonkin tiedon löytyminen oli niin vaikeaa, vaikka bugi koskee ilmeisesti kaikkia Symbian-puhelimia?
Otsikko: Vs: Bluez-utils rikki Hardyssa
Kirjoitti: uhappo - 06.05.08 - klo:11.49
Mulla ei toimi bluetooth tällä Hardy-läppärillä, jossain vaiheessa toimi (tää on beta-asennuksen jälijltä). Mut tossa toisessa koneessa toimi, se oli RC-asennus. Sangen omituista. Ei auttanu mun ongelmaan toi sun lähettämä linkki
Otsikko: Vs: Bluez-utils rikki Hardyssa
Kirjoitti: salai - 12.05.08 - klo:20.08
Kokeilin toisessakin koneessa ja kyllä tuo konsti toimi siinäkin. Eli poistin ensin Synapticilla bluez-utils-paketin ja asensin tilalle lataamani bluez-utils_3.30-3_i386.deb (http://packages.debian.org/fi/sid/i386/bluez-utils/download) -paketin varoituksista huolimatta.

Paritin sitten puhelimeni (Nokia 6630) ensin Ubuntu 8.04:n kanssa ja asetin sen luotetuksi. Sitten tein saman homman Ubuntun puolella, eli laitoin puhelimen luotetuksi. Lisäksi täytyy bluetooth preferences general -välilehdellä sallia "Receive files from remote device".

Otsikko: Vs: Bluez-utils rikki Hardyssa
Kirjoitti: jubuntu - 14.05.08 - klo:09.42
Vaihdoin paketin kuten tuossa edellä kerrottiin
Saan BT-yhteyden Nokia 6630 puhelimeen, mutta tiedostoselain ei näytä mitään puhelimen tai muistikortin sisällöstä.
Avaa kyllä tuon --> obex://[00:17:4B:DB:2C:51]/
Tietokoneesta saan lähtettyä tiedoston bluetoothin avulla Nokialaiseen, mutta toisinpäin ei toimi.

Jukka
Otsikko: Vs: Bluez-utils rikki Hardyssa
Kirjoitti: kopla - 07.06.08 - klo:11.04
Ilmeisesti tätä ongelmaa ei ole vieläkään korjattu Hardyyn? Asensin juuri viimeisimmät päivitykset ja edelleen tuo bluetoothvastaanotto ei toimi.
Otsikko: Vs: Bluez-utils rikki Hardyssa
Kirjoitti: Ossitus - 24.09.08 - klo:11.40
Itselläni ilmeni ongelmia tehtyäni ensimmäisessä viestissä olevat kikat. Käynnistäessäni koneen ei bt hiiri saa missään vaiheessa yhteyttä koneeseen. Bt:n saa kuitenkin hetkeksi päälle, kun sen boottaa komennolla
Koodia: [Valitse]
sudo /etc/init.d/bluetooth restart. Hetkellä tarkoitn puolta minuuttia, mutta silloinkaan hiiri ei ota yhdistyäkseen. Kännykkä kuitenkin löytää koneeni. Ja sitten bt taas sammuu. Olen aika avuton ongelmani kanssa. Koneeni on Znote 3215W C3 ja hiirenä Logitechin v470. Kännykkänä (kaverin) N70.