Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: mattiii - 30.03.08 - klo:20.30
-
Mikä on KDE:ssä kun ei Adept, tai muut ohjelmat jotka tarvitsevat pääkäyttäjän oikeuksia, käynnisty? Kysyy kyllä salasanaa mutta ei sitten tapahdu mitään. Sama kun napauttaa pääkäyttäjä nappia jossain ruudussa missä sellainen on. Tulee punaiset reunat hetkeksi ja häviää saman tien.
Kannettavassani on Gnome ja KDE asennettuna. Ubuntu 7.10 Live-CD:ltä asennettuna ja Kubuntu paketit jälkeenpäin asennettuna.
Jos käytän kdesudon sijaan kdesu:ta niin toimii. Ja toimii myös gksudo ja sudo komennoilla.
-
Juu ei. Ei toiminut.
-
launchpadissa oli juttua paketin kdesudon ongelmista.
kokeile asentaa se uudestaan
sudo apt-get install --reinstall kdesudo
-
Ei toimi ei. Voiskikohan siinä olla joku muu paketti mikä sekoittaa tai jotain sellaista. Kun meinaan oli aikaisemmin gtk-qt asennettuna että näytti gnome ohjelmat samalta kde:ssä kuin kden omat ohjelmat niin huomasin että gnomen ulkoasun muuttamis ohjelma ei toiminut oikein. Jäätyi koko aika. Ja googlaamalla löytyi nopeasti ohje että poistaa sen gtk-qt:n ja sehän toimi. Niin ja jotain vikaa oli heti alussa kun olin kubuntu paketit asentanut vähän ubuntun asentamisen jälkeen koska pääkäyttäjän tila ei toiminut alussakaan vaikka Adepit ja muut toimivat. Mikään hengenhätähän ei tietenkään edelleenkän ole koska käytän synapticia gnomessa mutta olisihan se kiva saada kde toimimaan niinkuin pitää. Tähän mennessä kokemukset Linux julkaisuista ovat sellaisia että gnome toimii, kde ei. Joten suosittelen lämpimästi gnomen käyttöä sanoi Torvalds mitä tahansa.
-
Eilen asensin läppäriin Kubu KDE4 version, sama pääkäyttäjätila kiusaa, ei auttanut uudelleen asennus..
Lisää vinkkejä?