Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Asentaminen ja käyttöönotto => Aiheen aloitti: Sleijeri - 11.03.08 - klo:21.14
-
Elikkä, uutta konetta hankittaessa, kannattaako valita tietyn merkkisiä/tyyppisiä osia koneeseen jotta Ubuntu toimisi paremmin?
Onko olemassa joitain osia joita Ubuntu ei tue jne. Ja osilla tarkoitan itosiaan ihan emolevyä, kiintistä, kovoa jne.
Haluan vain varmistaa että Ubuntu toimii sitten uudella koneella.
Kiitos!
-
Elikkä, uutta konetta hankittaessa, kannattaako valita tietyn merkkisiä/tyyppisiä osia koneeseen jotta Ubuntu toimisi paremmin?
Onko olemassa joitain osia joita Ubuntu ei tue jne. Ja osilla tarkoitan itosiaan ihan emolevyä, kiintistä, kovoa jne.
Haluan vain varmistaa että Ubuntu toimii sitten uudella koneella.
Kiitos!
Intelin piirisarjalla olevat toimivat yleensä hyvin, sanoisin näin, kaikki normaalit kokoonpanot saa toimimaan kunhan ei ota aivan viimeisintä tekniikkaa, näytönohjaimista ehkä paras valinta tällä hetkellä on nvidia.
Terveisin jori52 :)
-
...kiintistä, kovoa...
Ubuntu tukee kaikkia kiintolevyjä. Ja jos Ubuntulla varustetun koneen laittaa tukemaan seinää, saattaa myös kovalevy saada tukea. ;D
Mutta asiaan.
Kaikki kokeilemani emot, kiintolevyt, muistit ja optiset asemat ovat toimineet Ubuntun kanssa. Joillain asuksen emoilla olen saanut aikaan ongelmia (jmicron + ide + boottaus), mutta viimeisimpien versioiden myötä ne ovat poistuneet.
Eniten ongelmia olen kokenut wlan-piirien/korttien kanssa. Saman voi havaita tältäkin fooruimilta. Eli sen ostossa kannattaa googlata/selata foorumia ensin.
Muuten kaikki (yleistäen) toimii, tai saadaan toimimaan.
EDIT: Nvidian kortit ovat tosiaan parhaiten tuettuja (kaikkiin tulee kuva, mutta jos tahtoo 3D, kloonausta tms).
-
DIT: Nvidian kortit ovat tosiaan parhaiten tuettuja (kaikkiin tulee kuva, mutta jos tahtoo 3D, kloonausta tms).
Pakko päteä kerrankin kun on tilaisuus :D Intelin näytönohjaimet taitaa toimiva vielä paremmin kuin nvidian :P
-
Täällä on jossain pidempi ketju näytönohjaimista erikseen, taisi olla laitepuolella, mutta tässä yhteenvetoa:
edit linkki : http://forum.ubuntu-fi.org/index.php?topic=16586.0 (http://forum.ubuntu-fi.org/index.php?topic=16586.0)
Intel: Perusvarma tunnistettava, avoimet ajurit, 3D-kiihdytyksessä toivomisen varaa
Nvidia: Suljetut ajurit, jotka pääsääntöisesti tunnistuvat ja toimivat tällä hetkellä hyvin
ATI: Vanhemmilla korteilla tuskaa, eivät aina tunnistu, avoimet ajurit rajoittuneita ja suljetut mitä sattuu. Ihka uusille on ATI:n avauduttua tulossa ehkä puolen vuoden sisällä hyvät sekä avoimet, että Atin omat ajurit.
Ihan mallikohtaisesti uusille korteille ei auta kuin selata forumeita ja googlailla, jos haluaa varmistua juuri tietyn mallin tilanteesta.
T:Jallu59
-
Ihka uusille on ATI:n avauduttua tulossa ehkä puolen vuoden sisällä hyvät sekä avoimet, että Atin omat ajurit.
Tarkoitat kai AMD:een. ;)