Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Asentaminen ja käyttöönotto => Aiheen aloitti: Lamma - 13.02.08 - klo:13.01
-
Niin, ennenkö saan muita ongelmia aikaiseksi, niin pitäisi löytää koneen bluetooth-laite. Bluetooth on BIOSista laitettu päälle ja toimii Windowsissa, mutta vaikuttaa siltä, ettei Ubuntu löydä lähetintä lainkaan. Esim. Bluetooth Appletissa (ilmoitusalueen kuvake) on Browse devices harmaana. Tuonkin tulkitsen niin, että koneesta ei löydy bluetoothia. Gnomen bluetooth työkalut ja bluez-paketit pitäisi olla asennettuna. Ubuntu on tyhjälle levylle asennettu Gutsy.
andy@andy-laptop:~$ hcitool scan
Device is not available: No such device
Eli siis niin pitkälle en ole päässyt, että tuo edes skannaisi mitään.
Kone on HP nx7400 läppäri, jonka sisäistä bluetoothia olisi tarkoitus käyttää. Sellaisia kommentteja löysin, että tuon pitäisi toimia "out-of-box" jo dapperissa. Siksi ilmeisesti en neuvoja hauilla löytänytkään :-(
Vinkkejä, mitä pitäisi tehdä?
-
Onko puhelimesta sinihammas päällä ??? tai mistä laitteesta haluat tietoja saada!
tuolta voit etsiä jotain apuja http://wiki.ubuntu-fi.org/Matkapuhelin_modeemina (http://wiki.ubuntu-fi.org/Matkapuhelin_modeemina)
-
Onko puhelimesta sinihammas päällä ??? tai mistä laitteesta haluat tietoja saada!
tuolta voit etsiä jotain apuja http://wiki.ubuntu-fi.org/Matkapuhelin_modeemina (http://wiki.ubuntu-fi.org/Matkapuhelin_modeemina)
Puhelimessa on lähetin päällä. Mitä hcitool tulostaa, jos skannaus onnistuu, mutta mitään laitetta ei löydy? Minä nimittäin tulkitsen tuon tulostuksen niin, ettei kone edes aloita skannausta, kun bluetooth-sovitinta "ei ole".
Tarkoitus olisi saada obex-tiedonsiirto ja synkronointi toimimaan SE:n k550i puhelimen kanssa.
-
Nyt takaisin oikean koneen äärellä ja kokeilin tuolta ohjeista löytyvää komentoa:
andy@andy-laptop:~$ sudo hciconfig hci0 down
Can't get device info: No such device
Kiva... pitänee vielä bootata ja varmistaa, että bluetooth pelaa tällä hetkellä Windowsissa. Ei ole ollut sinne puolelle mitään asiaa tämän viimeisimmän Ubuntun asennuksen jälkeen :-)
-
Yritin katsoa toisella koneella (jossa pitäisi olla bluetooth) mutta en saanut toimimaan
Kyseessä on hardy 64bit, mutta ei sen väliä :)
hcitool dev "tulostaa seuraavaa"
Devices:
ja
hcitool scan "tulostaa"
Device is not available: No such device
Itsekkin kaipaisi apua, sillä ei löytynyt oikein kunnon ohjeita netin syövereistä :(
-
Nyt takaisin oikean koneen äärellä ja kokeilin tuolta ohjeista löytyvää komentoa:
andy@andy-laptop:~$ sudo hciconfig hci0 down
Can't get device info: No such device
Kiva... pitänee vielä bootata ja varmistaa, että bluetooth pelaa tällä hetkellä Windowsissa. Ei ole ollut sinne puolelle mitään asiaa tämän viimeisimmän Ubuntun asennuksen jälkeen :-)
Tuoltahan se tosiaan näyttää kun bt on passiivisena tai sitä ei ole. Oman Lenovoni kanssa manailin samaa ongelmaa eilen; etsin netistä ohjeita bt-usb-dongelin kautta ja löysin thinkiwikistä scriptin, jolla Lenovon piiri aktivoidaan / suljetaan. Voisiko tuossa HP:ssa olla jokin samansuuntainen systeemi. Yksi vaihtoehto on, että olet tökännyt bt:n kytkimen vahingossa off-asentoon (ainakin kaikissa tähän mennessä tapaamissani bt-HP:ssa on ollut se kytkin).
-
Oman Lenovoni kanssa manailin samaa ongelmaa eilen; etsin netistä ohjeita bt-usb-dongelin kautta ja löysin thinkiwikistä scriptin, jolla Lenovon piiri aktivoidaan / suljetaan. Voisiko tuossa HP:ssa olla jokin samansuuntainen systeemi. Yksi vaihtoehto on, että olet tökännyt bt:n kytkimen vahingossa off-asentoon (ainakin kaikissa tähän mennessä tapaamissani bt-HP:ssa on ollut se kytkin).
Tässä mallissa on yksi nappi, joka hallitsee sekä wlania että bluetoothia. Jos haluaa vain toisen päälle, pitää se Windowsissa tehdä HP:n managerin kautta tai muualta. Boottasin äsken Windowsiin. Sieltä oli managerissa bluetooth off-asennossa. Laitoin sen päälle ja boottasin takaisin... ja aloin tutkailla tuota nappia viestisi johdosta. Huomasin, ettei siinä palanut enää valo. Painoin nappia ja bluetooth starttasi. Eli nyt homma toimii ja ainakin obex toimii. Bluetooth toimii... wlan onkin sitten asia erikseen.
Näköjään oli verkkojohto jäänyt koneeseen ja pääsin sitä kautta tänne foorumille. Wlan ei nyt sitten reagoi tuohon nappiin. Wlan-laite sentään löytyy, mutta pitäisi keksiä, millä sen saa vuorostaan päälle. Jopa meni kivaksi. Wlan-ajuri/laite on Intelin Wireless 3945, joka lukemani perusteella käsittelee suoraan tuota nappia. Nyt se on sitten bluetoothin käytössä. Ei kun googlettamaan, millä nuo molemmat saisi päälle yhtä aikaa :-(
Edit: Tarkemmin sanottuna tuo ajuri on ipw3945. Readmetä (http://ipw3945.sourceforge.net/README.ipw3945) tutkailin. Kappaleesta 4.3.2 Device Level Sysfs Helper Files löytyi tällaisen toiminnon kuvaus:
rf_kill
read -
0 = RF kill not enabled (radio on)
1 = SW based RF kill active (radio off)
2 = HW based RF kill active (radio off)
3 = Both HW and SW RF kill active (radio off)
write -
0 = If SW based RF kill active, turn the radio back on
1 = If radio is on, activate SW based RF kill
NOTE: If you enable the SW based RF kill and then toggle the HW
based RF kill from ON -> OFF -> ON, the radio will NOT come back on
Mikä lie rf_kill, mutta ei taida kuitenkaan olla syyllinen:
andy@andy-laptop:/sys/bus/pci/drivers/ipw3945/0000:10:00.0$ cat rf_kill
0
Edit2: ääää... nyt alkoi amarokin musiikin toistokin pätkiä :-(
Edit3: Tämä se vasta eksoottiselta näyttää:
(http://img230.imageshack.us/img230/8766/screenshotir0.png)
Kyllä tuossa vielä hetki sitten oli langatonkin verkkokortti :-\ Myöskin iwconfig sanoo:
eth1 no wireless extensions.