Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Asentaminen ja käyttöönotto => Aiheen aloitti: rosami - 09.02.08 - klo:23.01
-
Ei saa ny nauraa tälle mutta; pitäisi saada lisää muistia. Sitä pitäisi olla ny 512 mb, mutta milläköhän päätekomennolla (?) saisin tietää mitä muistia koneessa on? Ilman siis että se pitäisi avata ja tsekata niin. Emolevyn paketis lukee et DDR 400. Koneen mukana tulleessa kuitissa ei lukenu muuta ku et 512 mb ja DDR.
-
Vilkaset koneen käynnistyksen yhteydessä BIOSista. Pääset sinne jollain näppäimellä käynnistyksen alkuvaiheessa ennen GRUBia. Del, Esc, Enter yms. ovat yleisiä.
Sieltä jostain katselet muistien kellotaajuuden.
-
KOmento less /proc/meminfo kertoo mm. muistin määrän, muttei tyyppiä.
r
-
Ei saa ny nauraa tälle mutta; pitäisi saada lisää muistia. Sitä pitäisi olla ny 512 mb, mutta milläköhän päätekomennolla (?) saisin tietää mitä muistia koneessa on? Ilman siis että se pitäisi avata ja tsekata niin.
eipä äkkiseltään tule mieleen mitään komentoa joka kertoisi muistin tyypin...
Emolevyn paketis lukee et DDR 400. Koneen mukana tulleessa kuitissa ei lukenu muuta ku et 512 mb ja DDR.
mutta onneksi sinulla on emon laatikko jossa se näköjään lukee :)
tietty myös google osaa vastata emon valmistajaa ja mallia etsimällä, mutta jos paketissa lukee ddr400, niin on hyvin oletettavaa, että siihen sopii ddr400 ja nopeampi ddr-muisti (ei siis ddr2).
-
eipä äkkiseltään tule mieleen mitään komentoa joka kertoisi muistin tyypin...
Ei minullekaan Linux-puolelta, mutta ainakin Ultimate Boot CD for Windows (http://www.ubcd4win.com/) sisältää semmoisen. Buuttaavan levyn kokoaminen vain edellyttää toimivaa Windowsia :(
-
Jep, kiitti :) Nörtimpi taloudessa väitti ettei tiedolla DDR 400 tee mitään ja pitää tietää muistin tyyppi tarkemminkin. No kohta pitäis sit wowinki alkaa rullata paremmin.
-
Jep, kiitti :) Nörtimpi taloudessa väitti ettei tiedolla DDR 400 tee mitään ja pitää tietää muistin tyyppi tarkemminkin.
Tämä on osittain totta. Jos emolevyyn menee DDR muisti, niin voit huoletta ostaa DDR muistia ja saat sen pistettyä koneeseen kiinni.
Joskus kuitenkin käy niin, että eri valmistajien muistipalikat eivät toimikaan kunnolla yhdessä. Itse olen törmännyt tähän ongelmaan pari kertaa. Eli toimivuuden varmistaa parhaiten ostamalla saman merkkistä muistia, jota koneessa jo on kiinni. Muistin valmistajaa ei muistaakseni näe kuin vain avaamalla tietokone ja katsomalla mitä muistipalikan tarrassa lukee.