Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Pelit => Aiheen aloitti: edap - 25.01.08 - klo:15.08
-
Elikkäs.. asensin winellä ton steamin ja counter strike sourcen ubuntuun.Kaikki onnistu ihan hyvin ,ja steamikin aukee hyvin.mutta sitten kun käynnistän css:n niin siihen tulee se Alotus kuva missä lukee oikeella alareunassa loading
Ja sitten se kaatuu .Mitä pitäis tehä ?? Itselläni on ajurina nvidia geforce 6 series.
-
Onko näytönohjaimen ajurit asennettu kunnolla ?
Käynnistä peli komentoriviltä ja katso mitä erroreita sinne pukkaa..pasteta ne tänne sitten
-
ajuri eivät taida olla kunnalla asennettu.. http://www.nvidia.com/object/linux_display_ia32_169.09.html (http://www.nvidia.com/object/linux_display_ia32_169.09.html) Latasin tuolta ajurit ja sitten kun ne oli ladannu niin se tulee aina binääri tiedostona ,niin sitä ei pysty asentamaan.Mikä neuvoksi?
-
glxinfo | grep -i direct.
-
Tuo äskeinen komento siis kertoo että onko ne asennettu...
Mutta helpommalla pääset, jos lataat Ubuntun omat "rajoitetut ajurit" ohjelmalla ne ajurit. Elikkäs...
Järjestelmä (yläpalkista) -> Ylläpito -> Rajoitettujen ajureiden hallinta -> Sieltä asenna jotenkin
Nuo nVidian sivuilta ladattavat ajurit ovat hieman hankalampi asentaa. Mutta nuo Ubuntun kautta saatavat kelpaavat loistavasti.