Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Pelit => Aiheen aloitti: JJACOB - 24.01.08 - klo:22.57

Otsikko: Battlefield 1942. miten toimimaan??
Kirjoitti: JJACOB - 24.01.08 - klo:22.57
Eli... miten saan Battlefield 1942:n toimimaan ubuntussa? Winen olen jo asentanut, mutta eteenpäin en pääse. Miten pystyn asentamaan BF:n?
Otsikko: Vs: Battlefield 1942. miten toimimaan??
Kirjoitti: Jaune - 24.01.08 - klo:23.06
Se ei ole aikaisemmin toiminut, mutta joku näköjään saanut demon toimimaan, joten toivoa taitaa olla :)

Voisin itsekkin koittaa tuossa viikonloppuna jos on aikaa.

http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=6669
Otsikko: Vs: Battlefield 1942. miten toimimaan??
Kirjoitti: Daneli - 24.01.08 - klo:23.47
Cedegalla tuo ainaskin toimi ihan jees, ainut on et siitä joudut muutaman kympin pulittaa.

http://games.cedega.com/gamesdb/games/view.mhtml?game_id=2857

Winen sivut kyllä lupailevat sen toimivan

http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=application&iId=1370
Otsikko: Vs: Battlefield 1942. miten toimimaan??
Kirjoitti: Tomin - 25.01.08 - klo:18.11
Onko sulla wine jonka saa Ubuntun pakettivarastoista vai oletko lisännyt winen omat pakettivarastot? Jos käytät alkuperäisiä niin pitäisi onnistua.
Jos et tiedä mitä tehdä:
Avaa se asennus tiedosto sieltä CD:ltä (yleensä setup.exe, install.exe tjsp.). Avataan klikkaamalla oikealla näppäimellä ja sitten ensimmäinen vaihtoehto. Peli käynnistetään asennuksen jälkeen Sovellukset > Wine > Ohjelmat (tai Programs) > ja sitten se Battlefield tjsp.

EDIT: Jos se on Ubuntun pakettivarastoista niin se on tietääkseni (en voi tarkistaa koska käytän Winen omia) niin saatat tarvita no cd crakin, mutta jos se on 0.9.50 (tai uudempi (0.9.53:lla ei asennus toimi)) versio niin sitten et.
Otsikko: Vs: Battlefield 1942. miten toimimaan??
Kirjoitti: JJACOB - 26.01.08 - klo:01.18
Kiitos neuvosta ! :D  kokeilin antamaasi taktiikkaa ja olin jo hurraamassa, kun huomasin pelin asentuvan... mutta juuri kun peli oli asentunut, kone käynnistyi uudelleen, eikä pelitiedostoja löydy muuta kuin "EAsy info".