Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: Tommi-The-Man - 13.01.08 - klo:15.33

Otsikko: Haluatko varmasti sammuttaa? -ohjelma
Kirjoitti: Tommi-The-Man - 13.01.08 - klo:15.33
Eli itselleni on jo pari kertaa käynyt niin että menen sammuttamaan koneen kun tiedonsiirto on päällä toisella virtuaalityöpöydällä. Tämä tietenkin ärsyttää koska siirto menee mönkään. Onko ohjelmaa (tai joki script-toteutus) joka varoittaisi että muilla virtuaalityöpöydillä on ohjelmia käynnissä. Käytössä ubuntu 7.10
Otsikko: Vs: Haluatko varmasti sammuttaa? -ohjelma
Kirjoitti: kalarm - 13.01.08 - klo:17.48
En ole asiantuntija, mutta eikö alapalkissa näy käynnissä olevat ohjelmat?kalarm.
Otsikko: Vs: Haluatko varmasti sammuttaa? -ohjelma
Kirjoitti: Tommi-The-Man - 13.01.08 - klo:19.48
Ei näy mikäli olet eri virtuaalityöpöydällä.
Otsikko: Vs: Haluatko varmasti sammuttaa? -ohjelma
Kirjoitti: anttimr - 14.01.08 - klo:13.49
Ikkunaluettelon asetuksissa voi kyllä määrätä, että kaikkien työtilojen ikkunat näytetään. Asetukset saa näkyville klikkaamalla hiiren kakkosnapilla ikkunaluettelon vasemmassa laidassa olevaa "kahvaa".

Mutta varsinaiseen kysymykseen sanoisin, että ihan suoraan Ubuntussa ei löydy tuollaista ominaisuutta. Monet sitä eivät tarvitsekaan, on yleistä, että työpöydille jätetään ohjelmia päälle tarkoituksella. Gnomehan haluttaessa tallentaa istunnon auki olevat ohjelmat ja seuraavassa kirjautumisessa voi jatkaa siitä mihin on jäänyt. Toisilla ohjelmilla palautus toimii paremmin kuin toisilla.

Vaikuttaisi, että Gnomen valikon kautta tehtävää uloskirjautumis / sammutustapahtumaa ei pääse skriptaamaan itse helposti ennen istunnosta poistumista. Paremmin tietävät korjatkoot mikäli tietoa löytyy. Mutta paneeliin voisi sijoittaa laukaisimen, josta käynnistyy oma lopetusskripti. Menun poistu-valinnan voi piilottaa kiusaamasta. Skriptin kulku esimerkiksi:

Jos ei ole ennestään tuttua, zenity on ohjelma, joka näyttää gtk-dialogeja (eli näitä tavallisia valintaikkunoita). Niitä voi käyttää skripteissä antamaan käyttäjälle tietoa ja ottamaan vastaan syötteitä. Jos ei halua pelata zenityn kanssa voi toki tehdä myös päätteessä ajettavan version.   

- seurataan pari sekuntia verkkoliikennettä (netstat -t ??)
- varoitusilmoitus, jos liikennettä on, jatka / peruuta (zenity --question) : jatka > 
- kirjaudu ulos / sammuta kysely (zenity --list)
     kirjaudu ulos > gnome-session-save --kill
     sammuta > gnome-session-save --kill && (gksudo) shutdown -h now
 
Sammuttamiseen shutdown käskyllä vaaditaan normaalisti sudoilijan salasanan antaminen, mutta käsittääkseni visudo:lla voi tilannettaa muuttaa niin, että käyttäjältä ei tarvita salasanaa määrättyjen pääkäyttäjän oikeuksia vaativien ohjelmien ajamiseen. 
Otsikko: Vs: Haluatko varmasti sammuttaa? -ohjelma
Kirjoitti: MikkoJP - 14.01.08 - klo:14.11
Eli itselleni on jo pari kertaa käynyt niin että menen sammuttamaan koneen kun tiedonsiirto on päällä toisella virtuaalityöpöydällä.

Voisit tietysti hakea ISO-kuvat sun muut bittorrentilla tai muulla p2p-softalla, niin siirto jatkuu seuraavalla kerralla.
Otsikko: Vs: Haluatko varmasti sammuttaa? -ohjelma
Kirjoitti: Tommi-The-Man - 14.01.08 - klo:20.48
Eli itselleni on jo pari kertaa käynyt niin että menen sammuttamaan koneen kun tiedonsiirto on päällä toisella virtuaalityöpöydällä.

Voisit tietysti hakea ISO-kuvat sun muut bittorrentilla tai muulla p2p-softalla, niin siirto jatkuu seuraavalla kerralla.

Näissä tapauksissa on ollut kyse normaalista tiedonsiirrosta lähiverkossa. Tuo neuvo ikkunapaneelin muuttamisesta riittänee tällä kertaa, joten kiitos.