Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: esep - 21.12.07 - klo:17.37
-
Asensin juuri Ubuntu 7.10:n koneeseen ja ainoa ongelma enää on saada jaettua nettiyhteys kahden verkkokortin avulla Windows XP:tä käyttävään läppäriin. Koneeseen tulee siis ADSL-piuha toiseen verkkokorttiin, ja toisesta verkkokortista lähtee ristiinkytketty piuha läppäriin. Kun molemmissa koneissa on Windowsit, verkko toimii ongelmitta. Kokeilin googlailla enkä löytänyt ohjeita vastaavaan tilanteeseen. Olisiko kellään parempia kokemuksia?
esep
-
Kokeilin googlailla enkä löytänyt ohjeita vastaavaan tilanteeseen. Olisiko kellään parempia kokemuksia?
Vast' ikää aiheesta on palstalla keskusteltu. Vastaus Linux-koneen käyttäminen reitittimenä ja NAT (Network Address Translation): http://linux.fi/index.php/NAT
Iptablesin virittelyyn on käytettävissä mm. graafinen FireStarter, mutta sen käyttäminen ei ole millään muotoa välttämätöntä.