Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: eGetin - 07.12.07 - klo:17.44

Otsikko: Etätyöpöytä pystyyn kaverin kanssa?
Kirjoitti: eGetin - 07.12.07 - klo:17.44
Jeps, pitäisi päästä käsiksi kaverin koneeseen kotoa käsin, olen hieman hakuakin käyttänyt, mutta eipä ainakaan vncviewer:llä saatu toimimaan, kun oli tuolta gnomen oma etätyöpöytä päällä.
Kokeiltiin molempia; vncviewer ip:koneennimi:0 ja sitten vncviewer ip:0 eikä kumpikaan toiminut, jäi vaan siihen tekstin jälkeen.
Jos taas laitto vncviewer ip.koneennimi:0 niin sitten se sano heti että ei yhteyttä saada. Nolla on oikea.
Mites sen saa helpoiten pystyyn, kaveri on hieman noviisi vielä ubuntun kanssa, joten olisi ihan kiva saada toimimaan. Ja tämäkin ihan siksi että välimatkaa 20 km ja molemmat alaikäisiä, joten ei edes aina voi sinnepäin mennä konetta säätään.
Lisäksi olisi kiva saada tietää onko joku nappi josta saa nopeasti katkaistua sieltä kaverin kautta yhteyden?
Eli siis yritetään saada etätyöpöytä että voin hallita sen konetta, ollaan wintikan puolelta saatu toimimaan mutta molemmat tahtoo linuxin kautta käyttää joten :)
Otsikko: Vs: Etätyöpöytä pystyyn kaverin kanssa?
Kirjoitti: Ville Pöntinen - 07.12.07 - klo:17.48

Kaverin koneella: Järjestelmä > Asetukset > Etätyöpöytä, rastit molempiin ylempiin ruutuihin.

Sun koneellas: Sovellukset > Internet > Terminel Server -asiakas, tietokoneeksi kaverin ip ja protokollaksi VNC.

Jos välissä ei ole palomuuria tai NATtaavaa modeemia, pitäisi toimia.
Otsikko: Vs: Etätyöpöytä pystyyn kaverin kanssa?
Kirjoitti: eGetin - 07.12.07 - klo:18.14
Eipä tunnu menevän, ei ole sillä edes nat:a välissä, eikä muuria. Mikäs sitten neuvoksi?
Otsikko: Vs: Etätyöpöytä pystyyn kaverin kanssa?
Kirjoitti: Ville Pöntinen - 07.12.07 - klo:18.22
En osaa antaa kuin tällaisen yleistestin: vastaako kaverin kone pingiin? Siis ping ip... Jos ei niin silloin koneet eivät näe toisiaan eikä etäyhteys voi toimia. Jos ping toimii niin olen neuvoton.
Otsikko: Vs: Etätyöpöytä pystyyn kaverin kanssa?
Kirjoitti: anttimr - 07.12.07 - klo:18.33
Lainaus
Eli siis yritetään saada etätyöpöytä että voin hallita sen konetta, ollaan wintikan puolelta saatu toimimaan mutta molemmat tahtoo linuxin kautta käyttää joten

No, etätyöpöytä (VNC) ei ole ainoa vaihtoehto. SSH:n avulla voi etäkäyttää koneita sekä komentoriviltä että graafisesti. Tutustukaahan kaverin kanssa, turvallisuusnäkökohdat huomioiden, SSH-palvelimen asentamiseen. Wikissä on hyvä opas. 

http://wiki.ubuntu-fi.org/ssh-palvelin (http://wiki.ubuntu-fi.org/ssh-palvelin)
Otsikko: Vs: Etätyöpöytä pystyyn kaverin kanssa?
Kirjoitti: Risto H. Kurppa - 08.12.07 - klo:20.14
Tai sit VNC SSH:n yli:
http://wiki.ubuntu-fi.org/VNC

r