Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Asentaminen ja käyttöönotto => Aiheen aloitti: lerppu - 15.11.07 - klo:20.01
-
Niin olenpa tässä kerännyt Blender 3D mallinnus ohjelmalle ison kasan tutoriaaleja videoina(4gb) :P.Mutta enin osa em tavarasta on tehty rm formaatille,tuolle "kirotulle" realplayerille.Siis kysyn:millä ohjelmalla saan käännettyä rm videot esim. avi tai mov formaatille jota VLC ymmärtää? käyttiksenä on ubuntu 7.10
-
Mplayer muistaakseni toistaa realmediat suoraan ja mencoderilla saattaa olla mahdollista konvertointi,
-
Kiitos vastauksestasi.kokeilin mplayeria ja yritin avata rm videotiedostoa mutta ruudulle tuli Fatal Error! ilmoitus ja teksti Mplayer interrupted signal 11 in module:init_audio-codec. miten eteenpäin?
-
Villiä arvailua kun ei ole yhtään realmediatiedostoa mutta mlayerin preferenceistä löytyy kohta codecs&demuxer ja sieltä taas audio codec family, vaihda sinne real audio tms. ja kokeile, sammuta mplayer muutosten jälkeen jotta astuu voimaan.
-
"...ei yhtään mittää" mutta kiitos vastauksestasi 8)
-
kuukkeloin hieman ja löytyi linkki http://www.simplehelp.net/2007/07/27/how-to-play-rmvb-files-in-ubuntu/