Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Asentaminen ja käyttöönotto => Aiheen aloitti: El Mono - 04.11.07 - klo:21.53
-
Elikkäs poltin tuon 7.10 LiveCD:n ja käynnistin ubuntun, asennus lataa kaiken ja sitten kun asennus on käynnistämässä itse ubuntua niin näyttöni muuttuu mustaksi eikä mikään auta, olen kokeillut ctrl+alt+F1, mutta sekään ei auta. Koneena on HP:n dv6128eu läppäri. CD:ssä ei ole vikaa sillä kokeilin toiseen tietokoneeseeni tätä ja homma pelitti täysin.
Läppärin tiedot:
AMD Turion™ 64 Mobile Technology MK-36
muistia 1024 MB, DDR2 667 MHz
NVIDIA® GeForce™ Go 7200
Kiitos ja kummarus.
-
Elikkäs poltin tuon 7.10 LiveCD:n ja käynnistin ubuntun, asennus lataa kaiken ja sitten kun asennus on käynnistämässä itse ubuntua niin näyttöni muuttuu mustaksi eikä mikään auta, olen kokeillut ctrl+alt+F1, mutta sekään ei auta.
ctrl+alt+F1
käyttäjätunnus
salasana
Säädät näytönohjaimen ym. Katso valmiiksi ohjelman tarvitsemat monitorin ja näytönohjaimen tiedot. Jos laitat phigh-option, niin ohjelma kysyy vähemmän tietoja.
sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg
Graafisen kirjautumisohjelman käynnistys:
sudo /etc/init.d/gdm restart
Tiedoston muokkaus:
sudo nano /etc/X11/xorg.conf
-
Kiitos paljon, tuosta wiki-linkistä oli paljon apua nyt ja näyttäisi olevan aika paljon apua myös tulevaisuudessa. ;D