Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Asentaminen ja käyttöönotto => Aiheen aloitti: Jarppi - 21.10.07 - klo:16.11
-
Nykyinen kovalevyni on osioitu kahteen osaan, toisessa (C) windows (file system NTFS) ja (E) omat tiedostot toisessa (file system FAT3).
Onko tuolla file systemssilla mitaan merkitysta etta kumpaa kaytetaan?
Jos asennan ubuntun C lle windowsin viereen, niin ovatko E n omat tiedostot turvassa?
loistavissa asennusohjeissa http://wiki.ubuntu-fi.org/Asentaminen kerrotaan levytilan valmistelusta selkeasti, mutta asennus ohjelma ei anna vaihtoehdoiksi kuin
Ohjattu - Kayta koko levya
SCSI1 (0.0.0) (sda) - 120.0 GB ATA TOSHIBA MK1234GS
Osioi itse
minkä näista valitsen jos haluan sailyttaa vanhan kayttojarjestelman seka luoda uudelle oman lohkonsa niinkuin noissa ohjeissa kerrotaan?
kiitos paljon avusta
-
Siellä pitäisi vielä olla yksi jossa lukee 'Käytä osiolla XXX olevaa vapaata tilaa'. Katsopa jos se löytyy tuolta 'osioi itse' kohdan alta. Jos ei, niin älä vain hyväksy mitään muuta sieltä, ettei tule vahinkoja.
Jos siellä ei sellaista ole niin live-CD:llä pitäisi päästä työpöydälle ja sieltä käyntiin ohjelma 'gparted' joka osaa viedä vapaan tilan olemassa olevilta osioilta ja tehdä niistä uuden.