Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Asentaminen ja käyttöönotto => Aiheen aloitti: suomalainen - 06.10.07 - klo:12.23
-
elikkäs ubuntu jonka latasin on kooltaan 697 megaa. levy jolle sen yritän polttaan on tietenkin 700 megaa mutta windows (vista >:() teki siihen jotain valmisrteluja ja nyt cd levyllä on 1.22 megaa liian vähän tilaa. mitä teen??
-
Huvittais sanoa että mitä ihmettä se Vista väsää?!
Mutta.. Vilkaise olisiko esim. alternate -levy kooltaan hieman pienempi.. Ja varmista että tosissaan poltat sen levykuvan etkä vain sitä tiedostoa levylle.. Se siis asentaa suoraan, eli et pääse 'kokeilemaan'. Tai mahdollisesti joku voi toimittaa sinulle valmiin levyn - missä päin asut ja minkälaista levyä kaipaat?
r
-
Ja varmista että tosissaan poltat sen levykuvan etkä vain sitä tiedostoa levylle..
Täällä on tonneittain videoita, joista voi opetella Ubuntua:
http://screencasts.ubuntu.com/
Myös polttamisen ja asennuksen:
http://screencasts.ubuntu.com/Downloading_and_Burning_an_Ubuntu_ISO
http://screencasts.ubuntu.com/Installing_Ubuntu_with_Windows_Dual-Boot
Ystävällisin terveisin Asmo Koskinen.
-
kiitos yritän selvitellä :)
-
Monet ohjelmat tukevat myös ylipolttoa, jolla siis saisi helposti tuon pikkuisen määrän lisää ahdettua levylle.
-
sain toimimaan. kiitoksia :)
-
Jos kysymyksiin ovat vastaukset löytyneet ja ongelma saatu ratkaistua, voisiko ketjun aloittaja muokata ensimmäistä viestiä (viestin ylänurkasta löytyy 'muokkaa viestiä' -linkki) ja lisätä sen otsikkoon [ratkaistu] tms, kuten esimerkiksi täällä on tehty: http://forum.ubuntu-fi.org/index.php?topic=13147.0
Kiitos!