Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Asentaminen ja käyttöönotto => Aiheen aloitti: RedOne - 19.09.07 - klo:10.59

Otsikko: Ongelma Ubuntun asennuksessa HP:n läppäriin
Kirjoitti: RedOne - 19.09.07 - klo:10.59
Olen yrittänyt asentaa Ubuntua HP PAVILION DV4000 läppäriin XP:n rinnalle mutta olen törmännyt seuraavanlaiseen ongelmaan:

Kun käynnistän Ubuntun CD:ltä päästäkseni Live Ubuntuun ja sitä kautta asentaaan käyttistä, Liven käynnistyminen jumiutuu siinä vaiheessa kun työpöydän pitäisi käynnistyä. Konkreettisesti tämä ilmenee vaan täysin mustana ruutuna jonka jälkeen ei enään tapahdu mitään.

Onko kenelläkään vastaavanlaisia ongelmia ja onkohan mahdollisesti kyseessä läppärityypin ongelma?

Otsikko: Vs: Ongelma Ubuntun asennuksessa HP:n läppäriin
Kirjoitti: Jallu59 - 19.09.07 - klo:13.13
Koetappa liven käynnistyessä (mahdollisen kielivalinnan F2 jälkeen) ottaa esille F6:lla buuttirivi ja lisää sille
 
Koodia: [Valitse]
vga=771"Lisäksi, jos poistat buuttiriviltä sanan quiet, näet buutatessa paremmin, mitä tapahtuu
Tuo "vga=771" on tehonnut läppäreiden lisäksi myös joihinkin littunäyttöihin. Taitaa buntu oletuksena virkistellä ruutua liian lujaa tahtia joillekin paneeleille.

T:Jallu59
Otsikko: Vs: Ongelma Ubuntun asennuksessa HP:n läppäriin
Kirjoitti: Kari Argillander - 19.09.07 - klo:15.27
Muistithan tarkistaa cd:n virheettömyyden siinä alussa?
Otsikko: Vs: Ongelma Ubuntun asennuksessa HP:n läppäriin
Kirjoitti: RedOne - 19.09.07 - klo:20.34
Levyn pitäisi olla ihan OK, koska olen samalta levyltä asentanut toiselle pöytäkoneelle Ubuntun ihan onnistuneesti.

Kokeilen tuota edellä mäinittua hommaa josko auttaisi.