Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Asentaminen ja käyttöönotto => Aiheen aloitti: Mare - 15.08.07 - klo:21.36
-
Tuli sellanen ongelma että koneeni ei suostu ''boottaamaan'' levyä eikä näin ollen aukea ja en voi asentaa. Kuka tietäis mitä kannattaisi tehä? ???
-
Avata kone, siirtää levy toiseen koneeseen kannattaneen poistaa johdot muista asemista ennen asennusta ja asentaa siihen kovalevyyn.
Toimiikos winukka koneessa, jos toimii, niin kovalevyn irroittaminen ei ehkä ole välttämätöntä?
Mitkä muut strategiset mitat koneessa?
- prosessori, muisti, näytönohjain ja kovalevytila.
-
Eikö boottaa Ubuntu-rompulta vai eikö kovalevyltään.
Oletetaan, että se ei boottaa rompulta:
Jos koneesi on uudehko, niin alkuvalikoissa tullee vaihtoehto boottioptioista, vanhemmillaa boottioptiot täytyy määrittää setup:ista, johon pääsee boottitekstin ilmoittamalla näppäimellä.
Jos ei selvinnyt, lisätiedot koneestasi auttaisivat neuvojia, keskusmuistin määrä erityisesti.
T:Jallu59
-
mulla on 512mb Ramia...
-
niin ja sitte vielä peranille vastaus.. 2.6Ghz---512mb---128mb---80Gb ja sitten vielä 320Gb ulkonen...
-
Windowsin kautta voi asentaa, mikäli koneessa on windows. Tai jos dapperin asentaa, niin windowsin kautta pystyy buuttaamaan ko. koneen.
Kyllä kai se nyt sentää kovalevyltä buuttaa. USB-dongelin kautta pystyy tosin myös asentamaan, mutta se vaatii jonkun verran guruilua, joten aloittelijan ei kannata hommaan ryhtyä, ja lisäksi koneen pitäisi pystyä buuttaamaan USB:ltä. Enkä itsekään niin hirveästi sellaisesta ratkaisusta pitäisi.
Olethan BIOSista varmistanut, ettet todellakaan pysty laittamaan konettasi buuttaamaan rompulta.
Niin tosiaan se ei siis buuttaa Rompulta vai olet onnistunut asentamaan sen kovalevylle, mutta se ei buuttaa kovalevyltä?