Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Laitealue => Aiheen aloitti: Pingumies - 22.12.05 - klo:12.46
-
Käytössäni on nyt tämä ubuntun Gnome profiili. Aina kun käynnistän firefox selaimeni niin jotkin ihmeelliset "vihreät viivat" käyvät ruudussa ennekuin selain käynnistyy kokoruudun levyisesti. Normaalia vai epänormaalia?
-
eikö muissa ohjelmissa tule niitä? mimmonen kone ja mimmonen näyttö? mikä tarkkuus ja mikä virkistystaajuus?
-
eikö muissa ohjelmissa tule niitä? mimmonen kone ja mimmonen näyttö? mikä tarkkuus ja mikä virkistystaajuus?
Tulee mm. Gaim:ssa sama homma. Huomasin myös toisen ongelman. Ubuntu antaa kirjatua ensimmäisellä tunnuksella, mutta seuraavaksi , kun kirjaudut ensin ulos ja sitten yrität toisella käyttäjätunnuksella sisään niin ei päästä. Ei anna edes pyyhkiä viimeksi kirjautun henkilön kirjautumisnimeä pois.
Näyttö on Compaq S710 17" CRT. Tarkkuus 1280*1024 Virkistystaaj. 60hz.
Kone.
AMD Athlon XP 2600Mhz
Nvidia Geforce 5900 XT
Asus a7v8x-x emo.
-
Mulla on sama ongelma, se tulee myös kun aukaisee Roskakorin.
Näyttö: Acer AL1715 LCD Monitor. Tarkkuus 1280*1024. Virkistystaajuus 75hz.
Edit: Section "Device"
Identifier "ATI Technologies, Inc. Radeon 9600 (R300 AP)"
Driver "ati"
BusID "PCI:2:0:0"
EndSection
-
Tässä olennaista tietoa olisi näytönohjaimen mallin varmaan myös /etc/X11/xorg.conf:issa määritetty näytönohjaimen ajuri tietoineen. Eli tätä vastaava kohta:
Section "Device"
Identifier "Generic Video Card"
Driver "vesa"
BusID "PCI:0:2:0"
VideoRam 131072
EndSection
Ainakin vesa-ajurilla välillä jää kaikenlaisia haamukuvia. (itselläni esim. aina ennen loginia näkyy näyttömuistiin jäänyt vääristynyt versio bootin teksiteistä, kun siirrytään oikeaan näyttötilaan.)