Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: larpa - 16.07.07 - klo:22.33

Otsikko: Kerätään pikanäppäimiä ubuntuun
Kirjoitti: larpa - 16.07.07 - klo:22.33
Tarkoitus olisi kerätä näppäinyhdistelmiä, mitkä helpottavat elämää hiiren ollessa toimintakelvoton ja muutenkin.

Alt + F1 = Sovellukset valikon käynnistys
Alt + F2 = Käynnistä sovellus
Alt + F4 = Sulje ikkuna
Alt + F5 = Pienentää ikkunan
Alt + F6 = Alt + TAB = Sovelluksien välillä liikkuminen
Alt + F7 = Ikkunan "raahaus"
Alt + F8 = Osoittimen muuttaminen erilaiseksi
Alt + F9 = Minimize

Ctrl + Alt + F1(F2,F3,F4,F5,F6) = Tekstitilaan kirjautuminen/käyttö
Ctrl + Alt + F7 = Tekstitilasta takaisin graafiseen tilaan
Ctrl + Alt + <-(enterin yläpuolella) = Ulos kirjautuminen

AltGr + "(eli nappi enterin vasemmalla puolella, josta saa myös ~ ja ^) = Enemy territoryssä konsoli

Kokeilkaa, koska selittäminen ei ole vahvimpia puoliani  ;D .
Tänne vaan lisää listaa, niin kootaan niistä sitten lopullinen "paketti".
Mikäli tälläinen on jo tehty suomeksi, niin mielellään otan sen vastaan, MAN ei ole vastaus  :D.
Otsikko: Vs: Kerätään pikanäppäimiä ubuntuun
Kirjoitti: overlow - 16.07.07 - klo:23.08
Ctrl + Alt + nuoolinäppäimet = työpöytien välillä liikkuminen.
Crtl + Q = sulkeminen taskbariin pienentyville ohjelmille
Sift + Insert = liitäminen päätteeseen

noi tuli nyt mieleen äkkisätään
Otsikko: Vs: Kerätään pikanäppäimiä ubuntuun
Kirjoitti: audi - 16.07.07 - klo:23.26
Kukaan ei tiennyt näitä aikaisemmin...
Firefox:
F11 = kokoruutu
Ctrl + t =  uusi välilehti
Ctrl + w = sulje välilehti
Ctrl + tab = siirtyminen välilehdillä
Ctrl + shift + del = poista yksityistietoja


Hiiren pikavalinnat Firefoxissa (http://www.mozilla.fi/wiki/Firefox:Hiiren_pikavalinnat)


Sift + Insert = liitäminen päätteeseen
Ctrl + shift + v  = liitä
Ctrl + shift + c  = kopioi
Otsikko: Vs: Kerätään pikanäppäimiä ubuntuun
Kirjoitti: janne - 16.07.07 - klo:23.34
Tarkoitus olisi kerätä näppäinyhdistelmiä, mitkä helpottavat elämää hiiren ollessa toimintakelvoton ja muutenkin.

nämä muuten ovat työpöytäkohtaisia, ellei kyseessä ole X:n omat valitsimet.

oletan, että kyseesssä on tällä kertaa gnome ja tarkennan näitä suhteessa siihen...

Alt + F6 = Alt + TAB = Sovelluksien välillä liikkuminen

alt + f6 ei ole lainkaan sama kuin alt + tab, sillä alt + f6 liikkuu vain saman sovelluksen eri ikkunoiden välillä, siinä missä alt + tab liikkuu kaikkien avoinna olevien ikkunoiden välillä.

Alt + F8 = Osoittimen muuttaminen erilaiseksi

alt + f8 mahdollistaa ikkunan koon muuttamisen. osoitteimen muututtua erilaiseksi valitaan haluttu reuna nuolinäppäimillä jonka jälkeen nuolinäppäimet liikuttavat valittua ikkunan laitaa. koon muutos hyväksytään enterille.

Ctrl + Alt + F1(F2,F3,F4,F5,F6) = Tekstitilaan kirjautuminen/käyttö
Ctrl + Alt + F7 = Tekstitilasta takaisin graafiseen tilaan

graafisesta tilasta toiseen graafiseen tilaan tai komentoriville siirryttäessä on pakko käyttää funktionäppäinten yhteydessä sekä alt, että ctrl näppäimiä, mutta komentoriviltä toiselle tai komentoriviltä graafiseen tilaan siirryttäessä pelkkä alt riittää.

toiseksi, kaikissa tapauksissa X ei ole f7:n takana, mutta useimmissa tilanteissa kyllä.

Ctrl + Alt + <-(enterin yläpuolella) = Ulos kirjautuminen

tämä ei ole ulos kirjautuminen, vaan näppäinyhdistelmä tappaa X:n. toisin sanoen sessiota ei tallenneta eivätkä softat lopeta toimintaansa 'kivasti'.

ja sitten hieman lisää...
tämä ei varsinaisesti toimi vain näppäimistöltä, mutta X:ssä alt toimii oletuksena siten, että sitä painaessa ikkunoita voi siirtää tarttumalla niistä kiinni mistä kohdasta tahansa. tämä voi olla aika kätevä esim. ylisuurten ikkunoiden kanssa.
Otsikko: Vs: Kerätään pikanäppäimiä ubuntuun
Kirjoitti: Petri Järvisalo - 17.07.07 - klo:00.21
<Alt><SysRq><h> = pikaohje
<Alt><SysRq><s> = synkkaa levyt, eli kirjottaa välimuistin levylle
<Alt><SysRq><b> = pakottaa boottaamaan koneen, ei synkkaa levyjä mutta pitäisi toimia vaikka näppäimistöllä mikään muu ei enää vastaa järjestelmään, suositellaan aiemman komennon painamista ennen tätä, tai dataa voi hävitä.
<Alt><SysRq><r> = näppäimistön pitäisi tämän jälkeen antaa tehdä <alt><ctrl><del>, vaikka aikaisemmin näppäimistö ei mitään käskyjä enää ottanut vastaan

edit:
SysRq on siis sama näppäin kun Prt Scr eli print screen.
Otsikko: Vs: Kerätään pikanäppäimiä ubuntuun
Kirjoitti: larpa - 17.07.07 - klo:10.55
Janne:
Hyviä huomioita ja tarkennuksia, lähes joka kohdassa virheitä  minulla :-[   ;D . (siksi latoinkin tuon kokeilkaa)
Kyseessä on siis perus ubuntu gnomella.

Vielä enemy territorystä:
Kun käyttää komentoa AltGr + ¨ ja pääsee ET:n konsoliin, niin miten tästä konsolista pääsee pois ja takaisin pelaileen?
Välillä homma toimi, en muista millä, mutta nyt ei sitten ollenkaan tiiä mitä tekee.
Otsikko: Vs: Kerätään pikanäppäimiä ubuntuun
Kirjoitti: Speque - 17.07.07 - klo:17.09
Ctrl + Alt + D: Pienentää ikkunat
Otsikko: Vs: Kerätään pikanäppäimiä ubuntuun
Kirjoitti: mgronber - 17.07.07 - klo:19.02
KDE-käyttäjät löytävätkin näitä vastaavat näppäinoikopolut kätevästi System Settings -> Keyboard & Mouse -> Keyboard Shortcuts -valinnan alta.

Vaativampiin tarpeisiin auttaa System Settings -> Accessibility -> Input Actions, jonka kautta voi määritellä hiirieleitä ja näppäinoikopolkuja joiden perusteella voidaan aktivoida varsin monipuolisesti eri toimintoja (dcop, tekstisyötteet, ikkunoiden aktivoinnit).

Onko Gnomessa nämä pikanäppäimet piilotettu jonnekin kun niitä pitää erikseen esitellä ja käydä läpi? Eikö olisi parempi vain kertoa paikka missä nuo on määritelty ja tällöin jokainen voisi itse käydä katsomassa mitä sieltä löytyy?  Muutaman hyväksi havaitun toiminnon voisi mahdollisesti nostaa muiden yläpuolelle ja mainita erikseen mutta minusta ei ole järkeä käydä kaikkia läpi.

Ainakin KDE:n tapauksessa tuolla pikanäppäinasetuksissa on paljon toimintoja joille ei oletuksena ole määritelty mitään pikanäppäintä mutta jotka saattavat olla jollekin erittäin hyödyllisiä. Itse esimerkiksi laitan aina pikanäppäimet ikkunan maksimoinneille vaaka- ja pystysuunnassa koska erityisesti jälkimmäiselle minulla on varsin usein tarvetta.
Otsikko: Vs: Kerätään pikanäppäimiä ubuntuun
Kirjoitti: konrad - 20.07.07 - klo:07.05

Onko Gnomessa nämä pikanäppäimet piilotettu jonnekin kun niitä pitää erikseen esitellä ja käydä läpi?


Ainakin Dapperissa löytyvät Järjestelmä -> Asetukset -> Pikanäppäimet  ;)
Otsikko: Vs: Kerätään pikanäppäimiä ubuntuun
Kirjoitti: larpa - 21.07.07 - klo:12.17
Löytyy valikoista, muttei sieltäkään kaikkea mitä on jo tullut keskusteluissa ilmi :) .
Otsikko: Vs: Kerätään pikanäppäimiä ubuntuun
Kirjoitti: pjotr - 17.08.07 - klo:11.40
Näistä tuli mieleen: Windowsissa avoinna olevassa ohjelmassa (myös Firefoxissa) Altin painaminen korostaa vasemmanpuoleisimman menun ja menuja voi sitten avata/selata nuolinäppäimillä.

Miten saisi saman toiminnon Ubuntuun?

Edit: Ahaa, OpenOfficessa Alt toimii kuin Windowsissa, muttei muissa ohjelmissa (testattuna: Firefox, Nautilus, Freemind, Thunderbird, Äänenhallinta, XFCE-terminal)
Otsikko: Vs: Kerätään pikanäppäimiä ubuntuun
Kirjoitti: mgronber - 17.08.07 - klo:12.37
Näistä tuli mieleen: Windowsissa avoinna olevassa ohjelmassa (myös Firefoxissa) Altin painaminen korostaa vasemmanpuoleisimman menun ja menuja voi sitten avata/selata nuolinäppäimillä.

Miten saisi saman toiminnon Ubuntuun?

KDE-ohjelmissa tuo toimii samalla tavalla kuin Windowsissa.