Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Laitealue => Aiheen aloitti: Alitajunta - 10.06.07 - klo:19.39

Otsikko: 7.04 ja Canon Pixma MP170+Digikameraongelmat
Kirjoitti: Alitajunta - 10.06.07 - klo:19.39
Miten ton Canonin saa toimimaan? Ja miksi kuvien siirto digikamerasta ei onnistu? Lykkää erroria kun ensin on kyllä kameran tunnistanut oikein. Errori: An error occurred in the io-library ('Virhe portin asetusten päivittämisessä'): Could not release interface 0 (Invalid argume.  Ymmärrän, että vika on ehkä USB-portissa mutta miten sen saa korjattua? Edellisessä Ubuntussa kuvat siirty kyllä ilman ongelmia. Jos aika aloitettelija sais hyviä käytännön ohjeita niin olisin kiitollinen.  :)
Otsikko: Vs: 7.04 ja Canon Pixma MP170+Digikameraongelmat
Kirjoitti: eliasj - 10.06.07 - klo:19.54
Toimiiko kamera massamuistilaitteena? Eli esim. samalla tavalla jos laittaisit koneeseen kiinni ulkoisen kiintolevyn tai muistitikun.
Otsikko: Vs: 7.04 ja Canon Pixma MP170+Digikameraongelmat
Kirjoitti: juyli - 10.06.07 - klo:20.21
Miten ton Canonin saa toimimaan?

Tuo tulostin toimii osin (Mostly) Cupsin gutenprint-ajurilla:
http://openprinting.org/show_printer.cgi?recnum=Canon-PIXMA_MP170

Ja miksi kuvien siirto digikamerasta ei onnistu? Lykkää erroria kun ensin on kyllä kameran tunnistanut oikein.

Digikamerat ovat erilaisia. Merkki ja malli auttaisi.
Osa siis toimii suoraa USB-massamuistilaitteita - osa taas ei:
http://gphoto.sourceforge.net/proj/libgphoto2/support.php
Lisäksi oikeudet voivat olla liian tiukat siirtää tavallisena käyttäjänä tiedostoja laitteesta.

Itse pidän kätevimpänä käyttää muistikortinlukijaa.
Otsikko: Vs: 7.04 ja Canon Pixma MP170+Digikameraongelmat
Kirjoitti: Alitajunta - 10.06.07 - klo:21.21
Kamera on Olympus 3000 Zoom mutta Linux tunnistaa sen aina 2100 uz:ksi. Toimi hyvin vanhemmalla Ubuntulla. Kamera ei toimi massamuistilaitteena. Kiitos printterin ohjeista keskityn niihin heti kun on aikaa, varmaan huomenna. 
Otsikko: Vs: 7.04 ja Canon Pixma MP170+Digikameraongelmat
Kirjoitti: Alitajunta - 10.06.07 - klo:21.51
Printteri toimii hyvin!!!!! Kiitos ohjeista. Vielä kun sais kameran toimiin... Ehkäpä.  ;D
Otsikko: Vs: 7.04 ja Canon Pixma MP170+Digikameraongelmat
Kirjoitti: Alitajunta - 10.06.07 - klo:22.10
Pakko kehua lisää: Myös scanneri toimii  ;D. Jeee. Kiitos vielä kerran näistä  ohjeista:     Tuo tulostin toimii osin (Mostly) Cupsin gutenprint-ajurilla:
http://openprinting.org/show_printer.cgi?recnum=Canon-PIXMA_MP170
Otsikko: Vs: 7.04 ja Canon Pixma MP170+Digikameraongelmat
Kirjoitti: larpa - 10.06.07 - klo:23.24
Hei. Asia ei varsinaisesti koske tätä aihetta, mutta monien epäonnistumisien jälkeen epätoivoisena kysyisin:
Voitko kertoa, miten asensit tuon Canon Pixma MP170 -laitteen?
Itellä on Canon Pixma MP150, jota en ole saanut gutenprintillä toimimaan.
Yksinkertaiset selkeät ohjeet komentorivi näppäilyineen tai jotenkin, että voi ohjeiden mukaan saada toimimaan tuon laitteen.
 :P
Otsikko: Vs: 7.04 ja Canon Pixma MP170+Digikameraongelmat
Kirjoitti: Alitajunta - 11.06.07 - klo:21.16
 Mene sivulle:   http://openprinting.org/show_printer.cgi?recnum=Canon-PIXMA_MP170        Sieltä alalaidasta kohta:      Download:     Driver package: x86 32 bit, x86 64 bit (How to install)
Varmaankin sullakin on 32 bittinen kone joten klikkaat kohtaa: x86 32 bit   Siitä ajuri imuroituu koneelle. (mulla menee home-kansioon mutta oletuksena mozillassa ladatut menee työpöydälle)
Sitten klikkaat samalta sivulta kohtaa:  (How to install)     Aukeaa sivu: http://www.linux-foundation.org/en/OpenPrinting/Database/DriverPackages

Käskee asentamaan:  Install the "lsb" package. This makes your installed system LSB-compliant. Muistaakseni asensin ton LSB:n Synapticilla.

Sitten koodia päätteeseen:
mkdir -p /usr/share/ppd
ln -s /usr/share/ppd /usr/share/cups/model/0-driverppds

Ajurin asennuskoodia:

alien --scripts <tähän ladatun ajuripaketin nimi. RPM >

rpm -Uvh <tähän ladatun ajuripaketin nimi. RPM >
dpkg -i <tähän ladatun ajuripaketin nimi.deb joka muutettiin  alienilla äsken>

Näet noiden pakettien nimet kun päätteellä menet sinne kansioon minne ajurin olet ladannut ja kirjotat: ls
Siitä voi sitten helposti hiirellä copy-pastata sen pääteeseen niin tulee oikein.

Sitten vaan asennat uuden tulostimen asetuksista. Se ei ole oikean niminen siellä mutta älä välitä. Mulla taitaa olla  Multipass jotain. En nyt voi tarkistaa kun olen toosassa koska pelattiin pojan kanssa jääkiekkoa  :P.
Toivottavasti muistin nyt kaikki mitä pitää.




Otsikko: Vs: 7.04 ja Canon Pixma MP170+Digikameraongelmat
Kirjoitti: Alitajunta - 11.06.07 - klo:21.17
TÄRKEÄ ASIA UNOHTU: TIETENKIN NOIDEN KÄSKYJEN ALKUUN PITÄÄ KIRJOTTAA:  SUDO .  MUUTEN EI ONNISTU.  :)
Otsikko: Vs: 7.04 ja Canon Pixma MP170+Digikameraongelmat
Kirjoitti: larpa - 14.06.07 - klo:10.32
Kiitoksia. Suunnilleen tuohon tyylin oon yrittänyt,mutta joku tietenkin on jäänyt huomioimatta. Pitää koettaa nuiden ohjeiden mukaan, kun töistä pääsen. Sudottelun kyllä muistan  ;D