Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: kingi89 - 02.06.07 - klo:01.22
-
Tässä yön myöhäisinä tunteina rupesi kiinnostamaan kuunnella Amarokin soittamaa musiikkia toiselta koneelta, mutta kuinka? Eli konsepti on tämä:
Serverikone, jossa (mielellään) Amarok soittaa n. 2000 biisin soittolistaa läpi verkkoon ja
Clinukone, joka vastaanottaa verkon läpi ko. ääntä.
Asiakaskoneelle en moista tiedostomäärää voi siirtää, loppuu levytila. Koneet ovat siis samassa lähiverkossa (asiakas on yhden verkkotason verran syvemmällä [La fonera]) ja käytössä on tarpeen tullen SSH. Molemmissa koneissa on käytössä Kubuntu Feisty.
Jos et saanut tuosta ajatuksesta kiinni niin kysy, koitan selventää ajatuksiani. Samoin ohjeita ja vinkkejä saa laittaa, koitan sen mukaan sitten säätää ja katsotaan mitä aikaiseksi tulee.
-
En ole testannut amarok:ia, kun ei ole tarvinnut, mutta luulen sen suoraan tukevan ssh:ta:
fish://<tunnus>@<omankoneenip>/polku/missa/on/mp3t
jos toi ei toimi, niin toimiiko
ssh://<tunnus>@<omankoneenip>/polku/missa/on/mp3t
Jälkimmäinen toimii gnomebakerillä, mutta ei ole järkevää käyttää gnome-ohjelmaa kde-ympäristössä tässä tarkoituksessa, kun hyviä kde-softiakin löytyy.
Tietenkin siihen koneeseen tarvitaan ssh-palvelin, ja julkiset avaimet palvelimelle, jottei turhaan kysele salasanoja. Jos ei ssh:n yhteysnopeus riitä, niin voineen käyttää ftp:täkin, tosin 1,2 GHz:n koneella pystyy siirtämään ssh:lla Videokuvaa.
-
En ole testannut amarok:ia, kun ei ole tarvinnut, mutta luulen sen suoraan tukevan ssh:ta:
fish://<tunnus>@<omankoneenip>/polku/missa/on/mp3t
Niin ajattelin minäkin vaan:
Medianlatausvirhe
Ei sopivaa syöteliitännäistä. Toistojärjestelmä ei tue käytettyä URL-protokollaa tai ei verkko-ongelmien takia löytänyt kappaletta.
fish://kayttajanimi@192.168.1.33:22/home/kayttajanimi/mediat/musiikki/kappale.oggMainittakoon, että yhteys toimii esim Konquerorista käsin vallan mainiosti.
-
Niimpäs samat herjat antoi minullekin, no voithan yrittää mountata ssh:n normaaliin tiedostonjärjestelmääsi.
http://www.ubuntu-fi.org/Wiki/sshfs
-
Rhythmbox soittaa hyvin ssh:n yli. Siinä voi jopa määrittää mediahakemiston ssh:n taakse. Taitaa tosin olla gnome ohjelma. Tapauksessasi taitaa paras keino olla tuo sshfs.
-
Niimpäs samat herjat antoi minullekin, no voithan yrittää mountata ssh:n normaaliin tiedostonjärjestelmääsi.
http://www.ubuntu-fi.org/Wiki/sshfs
Jepjep, ääni tälle. Toimii minkätahansa ohjelman kanssa. Tällä siis voit liittää serverikoneesi mp3-hakemiston omalle koneellesi aivain kuin se olisi mikätahansa kiintolevy.
-
Niimpäs samat herjat antoi minullekin, no voithan yrittää mountata ssh:n normaaliin tiedostonjärjestelmääsi.
http://www.ubuntu-fi.org/Wiki/sshfs
Kas, sehän toimii, mahtavaa. Kiitos tästä!
PS. Jos valittamista täytyy löytää tästä niin SSHFS näyttää levykoon pieleen, kuulemma 0 tavua käytetty ja 7,5 teraa vapaana. Eipä tuo onneksi juuri haittaa menoa.