Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Vaihtoehtoiset työpöytäympäristöt => Aiheen aloitti: PkT - 31.05.07 - klo:21.05
-
No nyt se vihdoin alkoi toi Kubuntun temppuilu.No onhan tosta puhtaalta pöydältä asennuksesta jo jotain 8 tuntia.Jos ei tota adept ohjelmaa tartte laittaa 2 kertaa peräkkäin päällen,niin sitten tuolla "Järjestelmän asetukset" ja sieltä "Sisäänkirjautumis Asetukset" Pääkäyttäjän tila kusee.Punaset kehykset kyllä töröttää ja mitään nappeja ei oo mistä painella.Mukavin ominaisuus tuli just tossa äskettäin vastaan,kun surffailin netissä ja sammutin Firefoxin ja aukaisin K-valikon,tää sininen sydeemi joka seuraa yleensä hiiren kursorin perässä,ravasi alhaalta ylös edes taa ja Google palkin edelliset haut oli leväytetty auki ja tää kiva sininen ilmestys ravasi myös sitä riviä.Ei siinä auttanut sitten kuin kirjautua ulos ja uudelleen.Mitään muita asetuksia en ole tehnyt kuin ottanut repot käyttöön,päivittänyt Kubuntun ja otanut automaattisen sisään kirjautumisen käyttöön,kun se yhdessä vaiheessa toimi kunnolla.
Noi muut sydeemit on aina vaivannut jokaista Kubuntua mitä oon kokeillut,mutta toi valikko sydeemin ravaaja on uus ominausuus.Niin kovasti kun tekis mieli käyttää KDE:tä ja Ubuntua,mutta toi taitaa olla mahdoton yhdistelmä vieläkin :(
-
No huh huh :o
jos mitään tärkeitä asetuksia kde:ssä ole tehty niin kokeilisin kirjautua ulos. Sitten ctrl+alt+F1 kirjaudu sisään ja
rm -r ~/.kde
exit
ctrl+alt+F7
ja kokeile uudelleen.
Jos Kubuntu ei tunnu rullaavan niin kokeile perus-kde:ta
http://www.psychocats.net/ubuntu/kde-core
Outoja temppuja ei ole kyllä tullut vastaan, mutta toisaalta käytän myöskin KDE 3.5.7.
-
Olen samaa mieltä, sillä itsekkin teksisi mieli käyttää kubuntua, mutta luotettavuuden takia piti siirtyä takaisin Gnomeen ja Ubuntuun. Toivottavasti paluu vanhaan on jo mahdollista vuoden päästä.
-
No nyt on sitten taas se tuttu ja turvallinen ja ennen kaikkea toimiva Gnome koneessa.Kaiken maailman säätöjä olen tähän tehnyt ja eikun porskuttaa vaan eteen päin :) Harmi vaan että Amarok,K3b ja Ktorrent ovat KDE ohjelmia ja jotain muitakin juttuja sais löytyä Gnomen puolelta.No pitää pärjäillä näillä mitä on,kun tähän en mitään KDE juttuja sekottele.Tulee vaan turhaa krääsää koneelle.
-
http://www.psychocats.net/ubuntu/kde-core
Laitoin kde-coren, monta turhaa ohjelmaa lähti ja vielä toimii. :)
-
Nyt on kde-core alla ja on hyvä olla :)
-
Nyt voin itsekkin yhtyä siihen että kubuntu pilaa kde:n.
-
Nyt voin itsekkin yhtyä siihen että kubuntu pilaa kde:n.
Heh tämä jakaa mielipiteitä ;)
Kumma kyllä kun toisella toimii ja toisella ei ???
En minäkään tätä Kubuntua säätöjen osalta koskemattomaksi jätä, päinvastoin vaikka metapaketti säilyisikin.
Kosketukseni joidenkin muiden kanssa on kultainen tai sitten ette vain osaa...maailma on mysteerejä täynnä ;) (<-huumoria)
Hyvä, että KDE kuitenkin toimii.
-
Itse käytin Lineox Enterprise Linux 3 ja alkuajan 4 versiossa KDE:tä ja oli huomattavasti toimivampi kuin Kubuntu.Salasanaa vaativat hommat toimivat paljon paremmin.No en kuitenkaan vaihda Ubuntua mihinkään ja katellaan jos vaikka vuoden päästä toimis myös itellä Kubuntu :)
-
Mitä eroa muuten on jos asentaa kde-core tai kde?
Sitten kun on asentanut jomman kumman edellä mainituista, niin voiko gnomen poistaa komennolla
sudo aptitude purge ubuntu-desktop
-
No en voinut antaa periksi ja asensin Kubuntun takas koneelle.Niin paljon hinkuan KDE käyttäjäksi.Olikohan mediassa jotain vikaa vai siinä että en jaksanut hirveenä säädellä,mutta nyt on toiminut mallikkaasti.Nytkään en tehnyt mitään hirveen radikaalisia säätelyjä ja pelaa hyvin viimeksi ei ja säätelyt oli ihan samat...automaatinen kirjaituminen käyttöön ja repo rastit päälle.Hmmm maailma on mysteereitä täynnä :o Miten kun musta tuntuu,että tää Kubuntu on jotenkin nopeempi verrattuna Ubuntuun.Onx toi vaan jotain olettelua vai onko kukaan muu huomannut samaa? Tosin toi Adept on vieläkin P****.Aivän arsyttävän hitaan tuntuinen verrattuna Synaptickiin.Mutta eipä oo tätä oo enään tarttenut käynnistellä tupla kerttaa yhdellä kertaa,kun päälle pitäis saada :) Voihan vitsi että toi Amarok on hyvä!!! ei tartte varmaan enempää selostaa siitä.Ja toi tiedostojen siirto kansioiden välillä on nyt helpompaa,kuin Gnomessa koskaan.Jep nyt ollaan tyytyväisiä :) Long live KDE!!!