Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Asentaminen ja käyttöönotto => Aiheen aloitti: kallekoo - 20.05.07 - klo:19.11
-
Koitin asentaa uutta 7.04 Ubuntua ja saan heti käynnistyksen yhteydessä herjan että "can´t intialize, job control turned off".
Koneena Acer Veriton 6900, muutaman viikon vanha.
Mikä avuksi?
-
Voitkos kertoa että mitäs se kone pitää sisällään, eli hieman tarkemmin koneen tietoja..muisti, näytönohjaim yms
-
Guuglaamisen perusteella tuommoisen ilmoituksen antaa ainakin BusyBox (jota asennusromppu mahdollisesti käyttääkin).
Tarkoitatko, että kun panet asennus-CD:n asemaan ja käynnistät koneen, saat tuon herjan? Ainoa mieleeni tuleva syy olisi silloin kyllä viallinen CD.
-
Kallekoo mitä ubuntun asennuslevyä käytät ? Tarkoitan siis että "normaalilevyä" vai ns "alternate" levyä ? Kannattaa varmuuden vuoksi koittaa vielä tuota alternate levyä, se tekee välillä ihmeitä.
-
Mulla oli sama ongelma feistya asentaessani ja ongelma ratkesi dvd-aseman vaihdolla.
Koneessa oli uudempi Lg-asema jolla dapper drake asentui ongelmitta, mutta Feisty vaati jostain syystä vanhemman dvd-aseman.
Mystisiä juttuja...