Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: jorte - 11.05.07 - klo:20.06

Otsikko: Hoi. Compiz-setting ongelma [ratkaistu]
Kirjoitti: jorte - 11.05.07 - klo:20.06
Noniin.. Kun minä nyt tossa halusin säätää tota feistyn compizia, niin asensin tollaisen compiz-settingsin.
No tottakai minä sekoitin sitten kaikki asetukset ja muut.
Poistin sitten kyseisen ohjelman mutta asetukset jäivät. Miten siis saisin ne takaisin normiksi? :(
Otsikko: Vs: Hoi. Compiz-setting ongelma
Kirjoitti: Tuplanolla - 11.05.07 - klo:21.50
Miten siis saisin ne takaisin normiksi? :(
Ainakin jotain saa pois poistamalla ohjelman --purgella komentoriviltä. Sama toiminto löytyy myös Synapticista, oli muistaakseni poista kokonaan tms.
Löytyy kuitenkin hiiren toisen korvan valikosta.

Loput jäävät sitten kotihakemistoon. Eli nautiluksella (se on se Gnomen vakiotiedostojenselausjuttu) menet kotihakemistoosi ja etsit valikosta kohdan "Näytä piilotiedostot" (tai painat Ctrl+H) ja poistat ainakin kansion .compiz
Tai sitten vain komentoriviltä rm -rf ~/.compiz
Otsikko: Vs: Hoi. Compiz-setting ongelma
Kirjoitti: nebula - 13.08.07 - klo:14.09
NO meni pää jumiin !!

Rakensin uuden koneen ja asensin [compiz-fusionin[/b] (joka oli jo vanhassa koneessa).

Ennen oli niin että kun heitti hiiren vasempaan alanurkaan niin näytti kaikki avoinna olevat ikkunat pienennettynä (olikohan nimeltään joku "expose" toiminto... tai jotain sinnepäin).
Nyt tekee saman oikeasta ylänurkasta, mutta pitäisi saada se muutettua tonne vas.alas. Asennettuna on kyllä toi compiz-settings-manager, mutta en löydä mistään tota säätöä.

APUA!!!
Otsikko: Vs: Hoi. Compiz-setting ongelma
Kirjoitti: Stargazers - 13.08.07 - klo:16.24
Kato CompizConfigin valikosta kohdan "Window Management" alta kohtaa "Skaalaus" (eh, itsellä osittain suomennettu). Eli varmaan scale tjsp. voisi olla.

Siellä on välilehti "Actions", jossa on kohdan "General" alla "Alusta ikkunavalitsin kaikille ikkunoille" niin siellä näkyy "Screen Edge" kohta, joka oletuksena on TopRight. Vaihda se, auttaako?
Otsikko: Vs: Hoi. Compiz-setting ongelma
Kirjoitti: nebula - 13.08.07 - klo:17.23
Auttoi...KIITOS !

Jotenkin tuntuu ettei Beryl ollut ihan näin sekava säätää kuin tämä compiz-fusion.
Otsikko: Vs: Hoi. Compiz-setting ongelma
Kirjoitti: Stargazers - 14.08.07 - klo:08.30
Hieno juttu että auttoi. Ja juuh, ei se varmaankaan ollut. Ehkä siinä oli vähemmän ominaisuuksia, tai sitten siihen vain kerkesi jo tottua? :)