Kun kone kykenee ajamaan useaa prosessia samanaikaisesti etenevät prosessit eri nopeuksilla, ja joskus eteen tulee tilanteita joissa yksi prosessi ei saa suorituksessa edetä jonkun pisteen yli ennenkuin toinen prosessi on ylittänyt saman paikan: tästä nimi semafori elikkä: odota tässä niin kauan että toinen on mennyt ohi.

Minun ongelmani oli: kun skripti laittaa tiedoston editoitavaksi niin editori vain ottaa näytön ja näppäimistön itselleen ja antaa skriptin jatkaa tausta-ajona: ihan asiallinen toiminta joka tuo esiin kaksi piirrettä:
1. Skripti voi siellä taustalla toimiessaan lähettää editoriin lisää editoitavaa - lisäeditoitavat avaavat editorissa oman lehden.
2. Jos skripti siellä taustalla tekee editoitavalle jotakin niin se tekeekin sen editoimattomalle versiolle - tai joskus toiminta voikin kohdistua editoituun versioon.

- koska halusin toimia aina sen editoidun version kanssa laitoin editori-kutsujen jälkeen näppäimistön luvun elikä pyynnön painaa enteriä. Pyyntö painaa enteriä meni virtuaalinäyttöön joka siirrettiin fyysiseen näyttöön kun editori lopetti ja siirsi skriptin taas edusta-ajoksi ja luovutti skriptille näytön ja näppäimistön. Kun pyyntö painaa enteriä tuli näyttöön painoin enteriä ja nyt toiminta kohdistui aina editoituun versioon.

- mutta tulipa tästä muutakin oppia: kun käskyn man-sivu on sotkettu C-kielellä on käsky tärkeä.
- loppujenlopuksi se semafori-käsky on:  wait $!    ( $! on edellisen prosessin PID )
